Нові тарифи для населення і пільги на газ: як Рада хоче змінити ренту

Нові тарифи для населення і пільги на газ: як Рада хоче змінити ренту

Наступного тижня ВР має ухвалити багатостраждальний законопроект про зниження ренти для газодобувних компаній з 70% до 29% авторства "Батьківщини". Якщо його підпише президент, ціна газу для населення може знизитися на 1 тис. грн (з нинішніх 7 200/тис. кубів до 6200/тисяча), а пільговий обсяг споживання підвищать з сьогоднішніх 200 кубів на місяць до 350 кубів. Про ці два ключових поправках в законопроект домовилися прем'єрська і президентська фракції. Нардепи готові підтримати документ, але нагадують: реформа у сфері енергетики полягає не тільки в зниженні ренти.
ЗАКОН . Баталії навколо проекту про зниження оренди під куполом тривають вже півтора місяці. Спочатку "Батьківщину", а також радикалів і "Самопоміч", які підтримали проект, звинувачували у лобіюванні інтересів власників газодобувних компаній. Пізніше парламентарії переконалися, що через високу ренти нацвидобування газу суттєво впало. "За 2014-2015 роки ми зменшили видобуток мінімум на 15%, а в 2016-му втрати складуть ще 10%. "Укргазвидобування" за два роки зменшила видобуток з 15 до 12 млрд кубів, а в 2016 р планує видобути максимум 10-11 млрд. Це катастрофа для галузі", – розповів нам член профільного комітету ВР, нардеп від РП Юрій Чижмарь.
ПОПРАВКИ . До останнього голосу не давав НФ. Прем'єр переконував, що якщо скасувати ренту, нічим буде платити субсидії – адже тільки за перші півроку надходження від ренти в бюджет склали більше 10 млрд грн. У проекті бюджету-2016, як заявив глава Мінсоцполітики Павло Розенко, на субсидії закладено 46 млрд грн (цього року – 24 млрд грн). Але, за словами заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенко, дві ключові поправки, щоб законопроект таки прийняли, вже узгоджені з Кабміном: з 1 квітня по "Укргазвидобуванню" рента знижується. "Кабмін погодився і буде шукати інші джерела фінансування під субсидії. Що стосується збільшення пільгового обсягу споживання газу (друга поправка. – Авт.), то в процесі передвиборчої кампанії, спілкуючись з людьми, можу сказати, що їх більше цікавить пільговий обсяг кубів", – сказав Кононенко.
ПРИВАТНІ БУДИНКИ. Пільгових 200 кубів для обігріву приватних будинків дійсно не вистачає . Кабмін спробував вирішити проблему , встановивши обсяг пільгового споживання газу на рівні 1,2 тис. кубів на сезон, щоб в один місяць люди змогли використати більше газу (якщо холоду будуть більше ), а в інший місяць - поменше. Але система виявилася малоефективною , і Кабмін разом з профільним комітетом Ради обговорюють можливість підвищення пільгового порога до 350 кубів на місяць .
Потрібна реформа газового ринку
Експерти нагадують: навіть якщо законопроект про зниження оренди приймуть з двома ключовими поправками БПП і НФ, глобально проблему енергоринку це не вирішить. За словами екс-міністра ЖКГ Олексія Кучеренка, в Україні немає повноцінного ринку газу і регуляторів, які могли б встановлювати ринкові ціни. "Цього вимагає директива ЄС. По-друге, ми ще рік тому говорили, що пільговий обсяг споживання в 200 кубів невиправданий – повинна бути цифра на рівні 350-450 кубів на місяць. Цей той ліміт, в який можуть поміститися переважна більшість наших громадян. Тільки на одному збільшенні пільгового обсягу споживання ціна газу може знизитися в 1,5 рази ", – вважає Кучеренко.
А позафракційний Тарас Батенко, член профільного парламентського комітету, нагадує, що реформа енергоринку також увазі ліквідацію НАК "Нафтогаз": "Що таке "Нафтогаз"? Це надбудова над кількома держкомпаніями: "Укртрансгазом", "Укргазвидобуванням", "Укртранснафтою", "Укрнафтою" і ще кількома підприємствами, у тому числі в втраченим "Чорноморнафтогазом". Борги "Нафтогазу" сягають кількох десятків мільярдів. Тому виникає питання доцільності "Нафтогазу", як надбудови над дочірніми компаніями, які є самодостатніми і самоокупними прибутковими підприємствами".

Медіа

вгору